|
|
:: TISZERT DLA WOLNOŚCI TOUR - ROZKŁAD JAZDY ::
KATOWICE; 8 - 17 maja 2006
Partnerem wystawy jest Strefa Zieleni. Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Ultramaryna oraz Antyradio.
Miejsce: Górnośląskie Centum Kultury, plac Sejmu Śląskiego 2.
Program: dnia 8.5 o 17.15 w Teatrze Korez w GCK wernisaż i aukcja tiszertów (ilość miejsc ograniczona); o 18.30 debata pt: "Tabu po polsku".
GLIWICE; 10 - 19 maja 2006
miejsce: pub Coś Innego, ul. Dolnych Wałów 13.
WROCŁAW; 19 maja - 1 czerwca 2006
Partnerem wystawy jest Uniwersytet Wrocławski
Miejsce wystawy i dyskusji panelowych: Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski, ul Koszarowa 3.
Dyskusja panelowa 1: "Słowo jako medium wolności", 19 maja (piątek) godz. 17,sala 45, Instytut Filozofii UWr.
Dyskusja panelowa 2: "Twoja i moja swoboda bycia, czyli o tolerancji", 20 maja (sobota) godz. 17, sala 42a, Instytut Socjologii UWr.
OLKUSZ; 19 maja - 1 czerwca 2006
ŁÓDŹ; 2 - 15 czerwca 2006
Partnerem wystawy jest Amnesty International oraz kino "Cytryna"
Miejsce: kino "Cytryna", ul. Zachodnia 81/83.
BYTOM; 2 - 22 czerwca 2006
Partnerem wystawy jest Strefa Zieleni.
Miejsce: Centrum Handlowe "Plejada", Bytom.
|
:: HARMONOGRAM II EDYCJI KAMPANII "TISZERT DLA WOLNOŚCI" ::
Na wiosnę 2005r. wspólnie z Gazetą Wyborczą został zorganizowany ogólnopolski konkurs na nowe hasła, który wyłonił 9 najlepszych propozycji. Grafiki towarzyszące im na koszulkach przygotowało Studio Bakalie. Zdjęcia znanych publicznie osób popierających II edycję akcji ponownie zrobił Konrad Pustoła. Partnerami II edycji zostali: Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja OŚKa oraz Fundacja Feminoteka.
Konkurs na nowe hasła do akcji miał niezwykle proste zasady. Mógł w nim wziąć udział każdy, wystarczyło zaproponować hasło (zdanie w pierwszej osobie) dotyczące problemu niezauważanego przez innych, demaskujące dyskryminację, poruszające tabu. Do hasła należało dołączyć zwięzłe uzasadnienie (do pół strony maszynopisu).
Wszystkie nadesłane w ramach konkursu propozycje haseł wraz z uzasadnieniami znajdziesz tutaj: wszystkie propozycje (w formacie pdf)
W każdy wtorek i piątek od 6 do 27 maja "Gazeta" publikowała po jednym haśle wybranym przez jury, wraz z uzasadnieniem napisanym przez autora. Tego samego dnia koszulka z tym hasłem była dostępna w sprzedaży na stronie internetowej akcji oraz w sklepach Tiszert.
Oto hasła wybrane przez jury: "jestem na liście", "jestem chory/a psychicznie", "jestem kibicem innej drużyny", "nie stać mnie", "nie płakałem/am po papieżu", "już mu zupy nie gotuję", "będę stara/y", "mam dwie mamusie/dwóch tatusiów", "nie noszę Tiszertów dla Wolności".
W skład konkursowego jury wchodzili:
- Antek Adamowicz - prezes "Fundacji dla Wolności";
- prof. Jerzy Bralczyk - wykładowca i językoznawca;
- dr Agnieszka Graff - filozofka i publicystka;
- Konrad Pustoła - fotograf, redaktor "Krytyki Politycznej";
- Weronika Kostyrko - dziennikarka "Gazety Wyborczej"
- prof. Eleonora Zielińska - wykładowczyni na Uniwersytecie
Warszawskim, sędzia Trybunału Stanu.
3 czerwca 2005 r. w warszawskim klubie Le Madame odbyła się impreza wieńcząca konkurs. Zaproszeni zostali zwycięzcy konkursu, znane osoby popierające kampanię oraz dziennikarze. We wnętrzu klubu zorganizowano studio fotograficzne, w którym Konrad Pustoła robił zdjęcia znanych osób w koszulkach z nowymi hasłami.
II edycję kampanii poparli i zostali sfotografowani w Tiszertach dla Wolności: Kuba Wojewódzki, Krzysztof Materna, Mateusz Damięcki, Konio, Anna Mucha, Kamil Sipowicz, prof. Jerzy Bralczyk, Mirosław Pęczak, Kazimierz Kutz, Kora, Krystyna Kofta, Agnieszka Szydłowska, Maryla Rodowicz, Max Cegielski oraz Zofia Kulik.
25 czerwca 2005 r. zdjęcia te ukazały się w Wysokich Obcasach w Gazecie Wyborczej jako serwis mody. Tekst pt. "Tiszert dla Tolerancji" napisała Magda Pustoła.
:: TISZERT DLA WOLNOŚCI TOUR ::
Jest to wystawa wszystkich zdjęć znanych osób w Tiszertach dla Wolności. Ich autorem jest Konrad Pustoła. Każda fotografia opatrzona jest komentarzem sportretowanej osoby do założonej koszulki.
Zobacz zdjęcia
18 lipca 2005 została otwarta pierwsza z wystaw w holu głównym Dworca Centralnego PKP w Warszawie. Wernisażowi towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony dyskryminacji mniejszości w Polsce. Uczestniczyli w nim: Robert Biedroń z Kampanii Przeciw Homofobii, Agnieszka Grzybek z fundacji OŚKa, oraz Mirella Panek z Amnesty International. Wystawy na dworcach zostały przygotowane we współpracy z firmą PKP Intercity a sfinansowane przez Fundację im. Heinricha Boella.
Przeczytaj publikacje na ten temat
Po miesiącu wystawa została przeniesiona na Dworzec Główny PKP w Krakowie (19.08.05.-24.09.05.).
Kolejna wystawa odbyła się w Poznaniu (13.12.05.-13.01.06.) w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Również tej wystawie towarzyszył panel. Wśród zaproszonych gości byli: Jacek Tomczak i Jan Filip Libijki (Prawo i Sprawiedliwość), dr Izabela Kowalczyk (organizatorka Marszów Równości w Poznaniu), ksiądz dr Paweł Deskur, Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004), Robert Biedroń (Kampania Przeciw Homofobii) i Mirosław Śmieiński (Amnesty International).
Następnie wystawa pojechała do Lublina jako impreza towarzysząca festiwalowi Prawa Człowieka w Filmie organizowanemu przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Amnesty International. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu rektor Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej (gdzie miał odbyć się festiwal), prof. Wiesław Kamiński kazał potajemnie usunąć wystawę, uginając się pod presją arcybiskupa Józefa Życińskiego i jego rzecznika ks. Mieczysława Puzewicza. Swojej decyzji (wydanej oficjalnie dzień po usunięciu wystawy) nie konsultował ani z organizatorami festiwalu ani ze studentami. W zaistniałej sytuacji organizatorzy zdecydowali się odwołać cały festiwal, aby zaprotestować przeciw uprawianej przez rektora cenzurze. Wydarzenie to wywołało ogólnopolski skandal oraz burzliwą dyskusję o wolności wypowiedzi w Polsce. Było również komentowane w prasie zagranicznej, m.in. w The Times, Le Figaro i włoskim Internazionale.
Przeczytaj wybrane publikacje na ten temat
22 lutego zorganizowaliśmy żywą wystawę Tiszertów dla Wolności. Rozdaliśmy ponad 180 koszulek spontanicznie zebranym studentom i przechodniom. Z zaklejonymi ustami protestowaliśmy w holu "Chatki Żaka" przeciwko zamachowi rektora na wolność słowa.
Przeczytaj publikacje na ten temat
Po wydarzeniach na UMCS tygodnik Polityka zorganizował debatę "Salon Polityki" na temat wolności słowa w Polsce. W debacie, która odbyła się w "Chatce Żaka", udział wzięli m.in.: prof. Zbigniew Hołda, prof. Grzegorz Janusz, Antek Adamowicz oraz ks. Mirosław Puzewicz.
Osoby, których zdjęcia zostały ocenzurowane przez rektora UMCS, wystosowały list protestacyjny. List został opublikowany w Gazecie Wyborczej dnia 4 marca 2006r.
W dniach 19 kwietnia - 7 maja 2006 wystawa Tiszert dla Wolności Tour odbyła się w Opolu w klubie studenckim Uniwersytetu Opolskiego "Oleńka" (D.S. Kmicic), ul. Grunwaldzka 31. Partnerem wystawy było Zrzeszenie Studentów Polskich przy Uniwersytecie Opolskim. Dnia 25 maja odbył się panel dyskusyjny poświęcony akcji, w którym uczestniczyli: Paweł Kampa - wiceprzewodniczący RU ZSP UO (moderator), Dariusz Kutynia - przewodniczący RU ZSP UO, Kordian Brzeziński - Młodzież Wszechpolska, Błażej Choroś - asystent w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Krzysztof Jarymowicz - wiceprezes Fundacji dla Wolności.
Równocześnie z wystawą w Opolu odbyła się również wystawa w Olsztynie w dniach 27 kwietnia - 7 maja 2006 w Składnicy Sztuk (ul. Nowowiejskiego 2). Partnerem wystawy była partia Zieloni 2004. Dnia 27 kwietnia odbyła się debata z udziałem m.in: Marcina Strębskiego (prowadzący), Krystiana Legierskiego z partii Zieloni 2004 i Krzysztofa Jarymowicz z Fundacji dla Wolności.
:: NASZE PLANY ::
Planowane są kolejne wystawy Tiszert dla Wolności Tour m.in.: w Koszalinie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Jeżeli chcesz zobaczyć wystawę w swoim mieście - napisz do nas: info@fundacjadlawolnosci.org
Sprzedaż koszulek, także internetowa, kontynuowana będzie przynajmniej do czerwca 2006r.
Zwieńczeniem akcji będzie książka, w której znajdą się najciekawsze publikacje dotyczące kampanii, zdjęcia, komentarze i analizy.
|
|
|
Kampania wyróżniona w 2004 roku nagrodą "Okulary Równości" przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn
|
|